4 Ağustos 2012

Babürler

15:44

Babürler devleti haritasi
Babürler
Timur hanedanı soyundan gelen Babür tarafından, Bugünkü Afganistan, Pakistan ve Hindistan coğrafyasında 1526’da kurulan bir Türk devletidir. Bu devlet en güçlü dönemini Şah Cihan zamanında yaşamıştır. Babür Devleti 17. yüzyıla kadar devam etmiştir. 1858 yılında Hindistan’da egemenlik kuran İngilizler Babür Devleti’ne son vermiştir.
>Not: Babürname, Babür Şah tarafından Türkçe olarak yazılmış bir eserdir.
>Not: Tac Mahal Babürlüler tarafından inşa edilmiştir.

Arama sözcükleri: Babürler hakkında kısa bilgi, Babürler devleti ne zaman kuruldu nerede kuruldu kim kurdu, Babürlerin en parlak dönemi kim zamanında, Babürler ne zaman yıkıldı, Babürleri kim yıktı, Babürler nerelerde hüküm sürdü, babürname nedir kim yazmıştır, Babür şah kimdir, şah cihan kimdir, tac mahal nedir kim tarafından yaptırılmıştır nerede.

Yazan by

Ben çok kitap okuyan bir insan değilim. Bir kitabı elime aldığım zaman okusam mı, okumasam mı, acaba değer mi,değmez mi? Diye kırk defa düşünürüm. Bu yüzden de bir kitabı okumaya başlamadan önce onu iyice araştırırım. Okumaya değer bularak okuduğum kitapları da sizlerle paylaşırım ki hem bu sizde bir öngörü olsun hemde yazarın emeğine saygı olsun isterim. İşte bu blogu açmamdaki sebeplerden bir tanesi budur. İkinci bir sebep sorarsanız da derim ki: Ben o değer vererek okuduğum kitapları unutmamak ve daha sonraları tekrar kendi yazdığım özet ve yorumları okuyarak aldığım o hazzı anımsamak,yaşamak için yazıyorum.

 

© 2013 TM. All rights resevered. Designed by Templateism

Back To Top